Atmosféra, z.s.
je organizace, jejíž hlavní náplní je pořádání seznamovacích kurzů pro prváky na středních a vysokých školách. Pro tyto účely pořádáme i vlastní vzdělávání v oboru zážitková pedagogika. Dále pořádáme výlety, nabízíme lanové a lukové programy a příměstské tábory. Naši instruktoři jsou především studenti a absolventi středních a vysokých škol, kteří jsou nadšení pro práci s mladými lidmi, ve které máme dlouholeté zkušenosti.
Připravujeme zážitky pro rozvoj jednotlivců a skupin, vytváříme atmosféru k osobnímu růstu sebe i ostatních.
Ke svým schůzkám využíváme místnost 106 ve Zlínském klubu 204, který je pod záštitou ANNOZK.
Michal Řezáč
Dvě D
Dvě D – Zlín je preventivní, dobrovolnický program akreditovaný MV ČR. Kdy se vyškolený dobrovolník dlouhodobě věnuje dítěti ze znevýhodněného prostředí (děti ze sociálně slabých rodin, děti samoživitelů, děti ohrožené sociální exkluzí, šikanované děti, děti z dětských domovů). Dobrovolník s dítětem tráví volný čas, buduje si důvěru a umožňuje dítěti zažít bezpečný vztah, změnit prostředí a prožít nové zážitky. Schůzky mají také preventivní charakter, kdy se snižuje pravděpodobnost zapojení dětí do rizikových skupin. Dobrovolník je pravidelně supervidován a má podporu ze strany koordinátora a psychologa.
Několikrát do roka pořádáme také hromadné akce pro všechny dobrovolníky a jejich „litlíky“. Podobný program není ve Zlíně realizován a Dvě D – Zlín tak zabezpečuje velmi důležitou oblast, která by jinak zůstala nepokrytá.
Pro práci s dětmi využíváme i prostory ve Zlínském klubu 204 pod záštitou ANNOZK.
Andrea Roth Vrbková, koordinátor programu Dvě D – Zlín, 737 715 676
Klub kaktusářů Zlín
Byl založen v roce 1957. Je dobrovolným sdružením zájemců o pěstování a studium kaktusů a sukulentů, které si klade za cíl přispívat k poznání, ochraně a uchování ohroženého bohatství exotické přírody, pečuje o rozvoj praktických i teoretických znalostí svých členů a podporuje pěstování sukulentních rostlin v kultuře. Pravidelné, členské schůze se konají každý měsíc ve Zlínském klubu 204. Na naše schůzky se může přijít podívat každý, jsou bezplatné. Náplní schůzí jsou především přednášky cestovatelů o přírodě, kaktusech a sukulentech. Jedenou, někdy i dvakrát za rok se koná prodejní výstava kaktusů a sukulentů. Také pořádáme každý rok autobusový zájezd do kaktusářských sbírek. Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů vydává pro své členy 4× ročně specializovaný časopis Kaktusy vč. speciálně zaměřených čísel a 1× ročně Atlas kaktusů.
Informace o činnosti klubu lze najít také na webových stránkách: http://kvetouci-kaktusy.cz/
Ladislav Bačůvka – předseda K.K.Zlín
Kurzy kaligrafie
ručně psaného písma navštěvuje třináct tvořivých žen zralého věku. Nejmladší účastnice má 52 let, nejstarší 86 let. Jsou to bývalé studentky Univerzity třetího věku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Z posluchaček seminářů se na pravidelných čtrnáctidenních kurzech ve Zlínském klubu staly přítelkyně, které tvoří skvělou partu. Krasopis nás všechny moc baví, protože tvoříme něco ušlechtilého a krásného, co přináší radost nám i těm, které svými dílky obdarováváme. Udržujeme tradici psaní písem podle dochovaných vzorníků historických kulturních epoch od románského období přes gotická, renezanční, barokní písma až po současné trendy. Všechna tato písma už umíme napsat a používáme je při psaní blahopřání, pozvánek a citátů. Jsme velmi vděčné za poskytnutí pěkného prostoru v centru města pod záštitou organizátorů asociace ANNO. Děkujeme za dosavadní hladkou spolupráci a těšíme se na další.
Lenka Baroňová, lektorka M. A.
Samari, z.s.
Dobrovolnické centrum
Samari, z.s. je prostředníkem mezi těmi, kteří jsou ochotni bez nároku na mzdu věnovat svůj volný čas dobré věci a organizacemi, případně jednotlivci, kteří potřebují službu dobrovolných aktivistů využít.
Program Dobrovolnictví
Tento program nabízí zprostředkování bezplatné pomoci dobrovolníků klientům sociálně zaměřených organizací a potřebným jednotlivcům. Máme tři kategorie a to pravidelnou dobrovolnickou službu v regionu postiženým, seniorům nebo opuštěným dětem, nově nabízíme i program Farma, kde dobrovolnici dochází pomáhat na farmu za zvířaty. Počet dobrovolníků v DC Samari se mění a stále potřebujeme nové a nové dobrovolníky. Věk nerozhoduje! Naší nejmladší dobrovolnicí je 15 let, vedle studentů a lidí středního věku se s úspěchem zapojují také aktivní důchodci. Koordinátorka centra zájemcům zajistí odborné proškolení, zaplatí za ně pojištění a další náklady spojené s výkonem dobrovolnické služby.
Citujeme slova dobrovolnic:
Když jsem přemýšlela, jak smysluplně využít svůj volný čas, přitom být užitečná a udělat něco pro dobrou věc – dobrovolnictví pro mě bylo jasnou volbou… Po nějaké době jsem zjistila, že ten, kdo dává, dostává mnohem víc, než ten, kdo je obdarováván. Takže nakonec mám pocit, že dělám víc pro sebe než pro druhé. Studentka Markéta T.
Před několika lety jsem prodělala těžkou depresi. Slova mého psychiatra při hodnocení mého současného zdravotního stavu: „Léky jsou důležité, ale to, co jako dobrovolnice děláte, je pro vás víc, než všechna antidepresiva.“ Seniorka Marie.
Informace o Klubu skalkařů Zlín, z.s.
Náš klub byl založen v roce 1957, jako vůbec první sdružení tohoto typu u nás. Výbor se pravidelně schází jednou za měsíc (první pondělí v měsíci), přičemž od roku 2014 využívá komfortní prostory klubové místnosti Klub 204. Členská schůze je jednou za rok. Pravidelně pořádáme besedy se členy s přednáškou na různá témata (třetí pondělí v měsíci) , kde přednášejí jednak hosté skalničkáři, jednak cestovatelé, ale i naši členové (cca 8× do roka). Většinou jde o komentované fotografie květin a přírodních scenerií ze zahrad a cest.
Jednou za rok v dubnu pořádáme autobusový zájezd na skalky členů jiných sdružení po celé republice, které spojujeme i s návštěvou vyhlášených zahradnictví, šlechitelských školek nebo arboret. Nepravidelně dále pořádáme i poznávací zájezdy do českých a slovenských hor, resp. chráněných oblastí. S výjimkou období Covidu již přes 30 let pořádáme zájezdy do rakouských a slovinských Alp, resp. italských Dolomitů.
Stěžejní a organizačně nejnáročnější částí naší činnosti je pořádání výstavy. Tradičně se koná v polovině května a na její organizaci se podílí většina členů. Je dvoudenní a koná se ve vnitřních prostorách internátu Střední polytechnické školy. Výstava má část výstavní a prodejní. Zájemci se tedy mohou jednak pokochat krásou rostlin, keřů, stromů, či sukulentů, ale mohou si i koupit přebytky z výpěstků našich členů. Výstavů navštíví každoročně okolo 400 zájemců.
Závěrem bych chtěl vyzdvihnout možnost využití klubové místnost, kde se může scházet jednak výbor, jednak zde pořádáme besedy s přednáškami. Máme i nevelký prostor pro uložení archiválií a knihovničku. Informace členům i veřejnosti sdělujeme prostřednictvím jednoduchých WEBových stránek (http://skalkarizlin.8u.cz/) Náš spolek je od roku 2015 řádně zapsán u Krajského soudu.
Ve Zlíně 25. února 2025
Michal Klácel, předseda
ZO ČSV Zlín
Naše včelařská organizace ve Zlíně již působí více jako sto let. V našem spolku jsou organizováni jednak muži a ženy, mladí i dříve narození, včelaři začínající, mírně pokročilí a taktéž i velmi zkušení praktici v tomto krásném v tomto krásném přírodně vonícím medovém oboru. V našem spolku je registrováno 220 členů ze Zlína a okolních obcí, kteří obhospodařují 2600 včelstev v našem regionu. Naše činnost je zaměřena jednak na vzdělávání začínajících včelařů, popularizaci včelařství jednak pro laickou i odbornou veřejnost.
Pravidelně se zúčastňujeme propagačních akcí jako je Den Země, Živý Zlín, Stromové slavnosti a mezi nejvíce veřejností oblíbený je Den Zlínského kraje. Na všech těchto akcí míváme i živé včely v pozorovacím úle, který se stává vždy velkou atrakcí dané akce. Pravidelně první středu v měsíci pořádáme tzv. seanci, kde se scházíme v Klubu 204 ve Zlíně, kde debatujeme a vyměňujeme si své zkušenosti jednak praktické tak i teoretické. Další velmi zajímavý počin v rámci osvěty a vzdělávání se stalo klubové setkávání, kde je preferováno jednak vzdělávání a taktéž i výměna praktických zkušeností.
Jiří Kalenda, předseda ZO ČSV Zlín
Škola Kwan Um
Kwan Um je mezinárodní zenová škola vycházející z tradice korejského zenového buddhismu.
Název školy pochází z korejštiny a znamená „vnímej zvuk světa“. Vyjadřuje směr zenové praxe: učit se naslouchat a rozumět tomuto světu, v každém okamžiku pozorně vnímat jeho potřeby a správně na ně reagovat. Název je odvozen od korejského jména bódhisattvy soucitu Kwan Seum Bosal (Ten, kdo vnímá pláč tohoto světa).
Posláním školy je zpřístupňovat zenovou praxi všem lidem, kteří o ni mají zájem, bez rozdílu vyznání, národnosti, věku, identity nebo orientace. Poskytnout jim prostředí, podporu a pomoc v hledání jejich pravého já. Na zlínském klubu 204 se scházíme na meditační praxi jednou týdně. Také zde pravidelně, jednou za rok, pořádáme veřejnou přednášku na téma o zenu a meditaci.
Kamila Karlíková, učitelka dharmy