Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v České republice

Průzkum digitální vyspělosti nezisku

Zapojte se do průzkumu! Ozvěte se prosím, zda máte zájem vyplnit dotazník.

Hledáme cestu, jak zvýšit digitální vyspělost českých neziskových organizací. Věříme totiž, že díky tomu budou úspěšnější při naplňování svého poslání. Chceme pomáhat efektivně, a tak nejprve mapujeme aktuální stav.

Jak se do průzkumu zapojit

  1. Pomozte nám distribuovat dotazník
    • Ozvěte se, prosím, a domluvíme se na detailech (kontakt vizte níže)
      • Pokud jste subjekt sdružující NNO (např. střešní organizace, asociace), moc nám pomůže, když dotazník rozešlete na svou členskou základnu.
      • Pokud jste samostatná organizace, moc nám pomůže, pokud dotazník přepošlete lidem v dalších organizacích, které znáte.
  2. Vyplňte dotazník (až bude připravený)

Co bude obsahem dotazníku

Dotazník teprve vzniká, ale určitě bude mít dvě části.

  • První část tvoří diagnostický nástroj, kterému říkáme model digitální vyspělosti organizace. Obsahuje sadu otázek a odpovědí, které popisují různé způsoby, jak organizace může naplňovat své potřeby v určité oblasti. Cílem je při vyplňování vždy vybrat tu možnost, která nejvíce odpovídá aktuálnímu stavu v dané organizaci.
  • Druhou část tvoří segmentační otázky, tedy otázky ohledně velikosti organizace, typu právnické osoby, tematického zaměření organizace atd. Odpovědi na tyto otázky nám při vyhodnocení umožní identifikovat nejčastější potřeby organizací.

Výstup první části je užitečný každé organizaci bezprostředně po vyplnění, protože umožňuje identifikovat příležitosti pro zvyšování digitální vyspělosti.

Jinými slovy, organizace, které vyplní dotazník, rovnou získají praktický podklad pro přemýšlení nad svým rozvojem, a to nezávisle na výsledcích celkového průzkumu.

Cíl průzkumu

Chceme, aby nám aspoň 1 000 českých neziskových organizací vyplnilo dotazník. Pak totiž budeme schopni odpovědět na tyto otázky:

  • Jaká je nejčastější úroveň digitální vyspělosti českých neziskovek?
  • Jak se liší úroveň digitální vyspělosti v různých segmentech neziskového sektoru?
  • Jaká je nejčastější úroveň digitální vyspělosti v různých oblastech fungování jedné organizace?
  • Jaká forma pomoci/podpory by pomohla největšímu počtu neziskových organizací?

Jak budeme pracovat s výsledky průzkumu

Díky průzkumu pochopíme reálné potřeby neziskových organizací. Budeme tak schopni říct, kdo potřebuje podporu hlavně při zavádění konkrétních nástrojů, kdo využije spíš pomoc s rozvojem dovedností a kdo ze všeho nejvíc ocení radu, jestli se o zvyšování digitální vyspělosti vůbec pokoušet a proč.

Identifikované potřeby budeme tlumočit všem relevantním stranám: nadacím a donorům, správním radám, ministerstvům a dalším relevantním složkám státní správy a poskytovatelům produktů, služeb a vzdělávání v oblasti digitalizace. Abychom je motivovali ke zlepšování kvality a kvantity nabízené podpory.

Naší ambicí je v oblasti digitalizace zprostředkovat každé neziskové organizaci přesně takovou pomoc a podporu, jakou zrovna potřebuje.

Kdo z organizace by měl dotazník vyplnit

Ideálně člověk, který má dobrý přehled o stavu organizace jako celku: ředitel/ka nebo jejich zástupce či zástupkyně, člověk zodpovědný za personální agendu, finance či fundraising.

Kdo průzkum realizuje

Průzkum realizuje nezisková organizace Česko.Digital v rámci projektu Nezisk.Digital podpořeného z programu Zaměstnanost plus (financováno Evropskou unií).

V rámci projektu už mimo jiné vznikla Výzkumná zpráva o digitální transformaci nezisku.

Odpovědnou osobu na straně Česko.Digital je Matěj Malecha.

Kontakt

Matěj Malecha
matej.malecha@cesko.digital
+420 734 440 852

Časté otázky a odpovědi

Jedná se o stejný průzkum, jaký dělalo Sdružení VIA?

Nejedná. Se Sdružením VIA jsme nicméně v kontaktu a obsah a podobu průzkumu s nimi konzultujeme.

Námi plánovaný výzkum je založený na metodě benchmarkingu, tedy na porovnávání modelu ideálního stavu a reálného stavu zkoumaných organizací. Průzkum Sdružení VIA se zaměřuje pouze na popis aktuálního stavu, konkrétně na míru využívání konkrétních nástrojů a/nebo technologií u neziskových organizací.

Sdílejte: